-
Jak vidíme barvy
Pro člověka je zrak jedním z nejdůležitějších smyslů. V důležitosti se mu přibližuje již jen sluch. To je také důvod, proč máme k dispozici tolik druhů brýlí, zatímco žádné zařízení, které by podobným způsobem upravovalo hmat, chuť či čich neexistuje. Jednou ze schopností našich očí je i možnost vidět barvy. To považujeme za samozřejmost, a barvoslepost je mnohdy posuzována jako vada. Koneckonců na principu barev fungují například i semafory, určité barvy máme zase asociovány s danými podněty – příkladem může být červená, která obvykle znamená STOP či zákaz, a zelená, která značí „volno“ či „otevřeno“. Když tedy vezmeme v úvahu důležitost barev, je zajímavé, jak málo lidí přemýšlí o tom, jak vlastně…
-
Zajímavosti o jižní a východní Africe
Už jsem dříve mluvila o střední, severní i západní Africe. Teď nás čeká jižní Afrika a východní Afrika, tak pojďme na to. Do JIŽNÍ AFRIKY patří stát Angola, Namibie, Svazijsko, JAR, Botswana (to jsou nejúspěšnější země), Mosambik, Madagaskar, Zambie, Zimbabwe(tyto poslední čtyři jsou nejchudší). Když vezmeme v potaz, které země měli štěstí na nerosty, tak je to Angola s ropou, Namibie s diamanty, barevnými kovy a uranem, Botswana s diamanty, Svazijsko se zlatem, diamanty a černým uhlím, JAR s diamanty, zlatem, černým uhlím, platinou, chromem a železnou rudou. Jar sám o sobě vytváří až 25 % afrického HDP (dříve to bylo dokonce 50 %). JAR – Jihoafrická republika V této zemi…
-
Jsou naše schopnosti vrozené?
Kdysi bylo zvykem považovat dítě nějakého vysokoškolského úspěšného profesora za stejně inteligentní a schopné studia jako jeho rodič. V dnešní době víme, že tomu tak úplně není. K tomuto faktu nepotřebujeme ani vědce, aby rozsoudili, kde leží pravda. Stačí se podívat kolem sebe. Určitě v okolí máte někoho, kdo úplně neodpovídá povahově nebo inteligenčně své rodině. Vezměme si rodinu vysoce vzdělaných osob, které jsou velmi inteligentní a mají dítě. Jejich dítě se sice snaží být mezi lepšími studenty ve škole, ale nedaří se mu to, protože na to zkrátka nemá. Sice má pevný základ a podporu v rodině, ale samotné dítě se nenarodilo se schopnostmi jako mají jeho rodiče. Geny,…
-
Jak souvisí poloha spánku se zdravím?
Všeobecně jasným faktem, nad jehož pravdivostí rozhodně nemusíme dlouho uvažovat je, že spánek se výrazně projevuje na kvalitě našeho zdraví. Dle vědců je ideální doba spánku u dospělé osoby okolo 8 hodin. Za tuto dobu si tělo po náročném dni krásně odpočine a nabere energii do dne nadcházejícího. Ne tak známou skutečností ale je, že velice důležitá je i poloha, ve které spíme. Pojďme se na to tedy společně podívat. Za úplně nejlepší možnou polohu je označována ta na zádech s rukama podél těla, protože přesně tato poloha zajišťuje správné posazení páteře a krčních obratlů, takže se příjemně zregenerují a odpočinou si. Tento fakt ovšem neplatí, pokud máte pod hlavou nastlané…