Proč obnovitelné zdroje elektřiny nejsou řešením
Elektřinu dnes k alespoň trochu pohodlnému životu potřebujeme všichni. Často ovšem zapomínáme na to, že se musí nějak vyrábět. I dnes je zdaleka nejčastějším řešením spalování fosilních paliv, těch ovšem v současné době stále ubývá, nehledě na dopady na životní prostředí. Je tedy jasné, že musíme hledat jiné zdroje, a to brzy. Valná většina lidí se chce spoléhat na ty obnovitelné, a je pravdou, že na papíře znějí dobře. Skutečnost však již tak růžová není, a to z mnoha důvodů. Navzdory prvotnímu nadšení se totiž ukazuje, že obnovitelné zdroje energie nejsou ani zdaleka tak spolehlivé a silné, jak by bylo potřeba. A ani s jejich šetrností k životnímu prostředí to není tak růžové, jak si mnozí myslí. I tyto mají totiž své problémy.
Tím prvním samozřejmě je, že je nelze využít všude. Tyto typy elektráren můžeme stavět pouze tam, kde jsou pro to příhodné podmínky, například dostatečný počet slunečných dní, přiměřeně silný proud či vítr. A takových míst zvláště v naší zemi příliš není, i když se snažíme je hledat. Proto se často staví i na lokacích, kde to příliš smysl nemá. Dalším problémem je již zmíněná nespolehlivost, zvláště vzhledem ke globálním změnám klimatu. Počasí se mění, a je stále méně předvídatelné. To však znamená, že nemůžeme s jistotou říci, jaký výkon z dané elektrárny dostaneme. Všichni například víme, že i u nás již v létě vysychají i silnější vodní toky, a i u velkých řek je průtok zeslaben. O větru, případně Slunci, ani nemluvě.
Pokud jde o životní prostředí, i zde najdeme problémy. Větrné elektrárny představují problémy pro ptáky, ty solární zase mnohdy zastavují kvalitní ornou půdu, případně jiný cenný ekosystém. Vodní elektrárny zase prudce mění průtok a leckdy i teplotu vody, což ryby a jiné vodní organismy těžko snáší. Stále více se tedy ukazuje, že tato cesta není řešením. Budeme tedy muset najít nějaké jiné, a to poměrně rychle. Zásob fosilních paliv už totiž máme pouze na pár desetiletí.