Věda

Jak souvisí poloha spánku se zdravím?

Všeobecně jasným faktem, nad jehož pravdivostí rozhodně nemusíme dlouho uvažovat je, že spánek se výrazně projevuje na kvalitě našeho zdraví. Dle vědců je ideální doba spánku u dospělé osoby okolo 8 hodin. Za tuto dobu si tělo po náročném dni krásně odpočine a nabere energii do dne nadcházejícího. Ne tak známou skutečností ale je, že velice důležitá je i poloha, ve které spíme. Pojďme se na to tedy společně podívat.
Za úplně nejlepší možnou polohu je označována ta na zádech s rukama podél těla, protože přesně tato poloha zajišťuje správné posazení páteře a krčních obratlů, takže se příjemně zregenerují a odpočinou si.
Spánek na zádech
Tento fakt ovšem neplatí, pokud máte pod hlavou nastlané polštáře do astronomických výšin. Tím totiž dosáhnete maximálně pěkné a neustupující bolesti krčních obratlů. Pro ženy je výhodná z důvodu, že jelikož máme volný obličej (nekrčíme jej tedy na polštář, jako když spíme na břiše) netvoří se jim tak velké množství vrásek. Většina jedinců se ale od této polohy odvrací, protože je prokázáno, že způsobuje chrápání. Takže se může klidně stát, že místo toho, abyste dopřáli pohodlí své páteři, obdržíte v průběhu noci pěknou ránu polštářem od svého partnera.
Na druhou stranu za vůbec nejhorší je považováno spaní na břiše, tedy obličejem dolů. Tato poloha sice může napomáhat trávení (pokud si tak tedy nelehnete hned po vydatném obědě). Obrovskou nevýhodu ale představuje nepřirozené natočení hlavy na stranu a prohnutí páteře, proto často dochází k bolestem právě v těchto oblastech.
Poloha ve spánku
Nejčastěji se vyskytující polohou je ta na boku. Velice důležité však je, na kterém boku. Pro naše tělo je přirozenější bok levý. Výhodou je, že nevzniká pálení žáhy, jak je tomu na straně pravé, která může mít také na svědomí pocit nevolnosti projevující se po probuzení. Levá strana také výrazně pomáhá našemu srdci, které je tak blíže zemi, což způsobuje, že je přitahováno gravitací, která mu tak ulehčuje práci. Tato poloha se také často doporučuje těhotným ženám. Nevýhodou je, že je vyvíjen tlak na naše vnitřní orgány a tvorba vrásek způsobena celonočním spočíváním obličeje na polštáři.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak souvisí poloha spánku se zdravím?