Jak poznat, kdy už se hroutí duševní zdraví?
Kdy vyhledat odbornÃka?
VÄ›tÅ¡ina lidà se jeÅ¡tÄ› v dneÅ¡nà dobÄ› stydà vyhledat odbornou pomoc. I když sami cÃtÃ, že jejich život nenà úplnÄ› v pořádku, jsou unavenà a frustrovanÃ. DÅ™Ãve bylo nÄ›co extra, když nÄ›kdo navÅ¡tÄ›voval psychologa, Å™Ãkalo se „no jo, ten chodà ke cvokaÅ™i, je to blázen“.
Jeden z důvodů může být i to, že se snažÃme dlouho vydržet ten neustálý shon. Doba je rychlá, každý den na nás útoÄà pÅ™ehrÅ¡el informacà a stihnout bychom chtÄ›li vÅ¡e. Velmi snadno tento životnà styl dovede lidi až k syndromu vyhoÅ™enÃ, kdy tÄ›lo Å™ekne STOP.
Stop může Å™Ãci různými způsoby, aÅ¥ už nemocà nebo ménÄ› nápadnými signály. A právÄ› na ty signály se nynà podÃváme. Pokud se v nich poznáváte, urÄitÄ› zbystÅ™ete. NemusÃte si hrát na hrdinu, pÅ™ed nikým jiným ani pÅ™ed sebou samým. Nenà slabost vyhledat pomoc.
1) jste vyÄerpanà a ráno byste nejradÄ›ji jeÅ¡tÄ› zůstali v posteli, deset minut, dvacet minut, hodinu
2) plány ruÅ¡Ãte na poslednà chvÃli, protože jste bez energie a nikam se vám nechce
3) máte problémy se soustÅ™edÄ›nÃm
4) pÅ™estáváte se o sebe starat, vaÅ¡e péÄe se smrskla jen na to základnÃ
5) holdujete alkoholu, po skleniÄce vÃna vidÃte svÄ›t trochu růžovÄ›ji, ale když alkohol klesá dostavà se smutek
6) pociťujete beznaděj, obzvlášť s myšlenkami na budoucnost
7) chcete být Äasto sami, stranÃte se okolà i rodiny
8) doprovázà vás Äasté výkyvy nálad (od euforie, pÅ™es smutek až zlost)
9) nebavà vás konÃÄky, které vás dÅ™Ãve bavili
10) jste přehlceni věcmi a povinnostmi
Toto jsou nejÄastÄ›jÅ¡Ã faktory, které nenà radno podcenit. SamozÅ™ejmÄ› je důležité se na nÄ› dÃvat v kontextu a v Å¡irÅ¡Ã souvislosti. Jak dlouho trvajÃ, jaká je vaÅ¡e pÅ™irozená povaha (napÅ™Ãklad introverti majà vÄ›tÅ¡Ã potÅ™ebu být o samotÄ›, než extroverti). VÅ¡Ãmejte si i svého okolÃ, které vám Äasto nepÅ™izná, že se nÄ›co dÄ›je. LepÅ¡Ã je zajÃt k odbornÃkovi i byÅ¥ jen preventivnÄ›, než pak hasit už vÄ›tÅ¡Ã následky neléÄené duÅ¡evnà nepohody.