Zázrak jménem GUI
Všichni si asi pamatujeme na historky o obrovských počítačích, které zabraly celou místnost a když za nehorázně dlouhou dobu vypočítaly jednoduchou operaci, lidé se nad tím podivovali a někteří tomu snad ani nechtěli věřit. Když se vrátíme do reálu, stačí se podívat do obvyklé kanceláře a vidíme rychlé, skladné a výkonné přístroje, které nám každodenně používáme a někteří z nás by si bez nich nemohli představit svoje zaměstnání nebo dokonce celý život. Postupem času se tak (naštěstí) začal hardware i software počítačů rychle vylepšovat – zmenšila se velikost, zvýšil se výkon… Jednou z takových velmi příjemných i zásadních změn bylo i GUI – vynález, na který bohužel hodně lidí už zapomnělo. Takže co to GUI je?
GUI je zkratka pocházející z anglického Graphic User Interface (v překladu grafické uživatelské rozhraní). Jak už možná tušíte, GUI má velmi mnoho společného s celkovou softwarovou a můžeme říct i hardwarovou grafikou počítačů. Pro základ si vzpomeňte na svoji pracovní plochu a ikony na ní. Dokážete si představit, jak byste se ke svým programům a souborům dostávali bez ní? Pokud jste programátoři, nejspíš ano. Ještě do roku 1973 bylo totiž programování skrz příkazovou řádku tím jediným způsobem, jak s počítačem komunikovat. Na obrazovce tak nebyly žádné barvy, pozadí bylo černé a běžely na něm jen řádky kódu. Na tomto principu stále funguje Linux Debian. Jelikož většina běžných uživatelů ale nejsou programátoři, GUI má všem poskytovat jednoduché a estetické prostředí pro ovládání počítače. Pokud se zaměříme na onu estetičnost, zjistíme, že s příchodem GUI se otevřely brány i designérům, kteří se podíleli (a stále aktivně podílí) na návrhu ikon a log různých aplikací, firem a obecně služeb. Žádná ikona nebo logo totiž není vytvořeno náhodou, mezi kritéria patří výstižnost a barevná estetičnost (např. modrá barva vyvolává v podvědomí přátelskost a důvěru).
Pokud vás zajímá, kdo s návrhem GUI přišel, zjistíte, že prvenství ve vývoji grafického uživatelského rozhraní si připsala společnost Xerox, ale k opravdovému rozšíření došlo však až se zpožděním zhruba patnácti let.
Takže až se budete rozčilovat, že vám nejde na počítači upravit detail fotky, vzpomeňte si, že ještě před pár desítkami let byste na obrazovce žádnou fotku neviděli!